Här följer en förteckning över utbildare av förarbevis för snöskoter inom SSCO.

Efternamn Förnamn Ort Telefon Mobil Förening
Andersson Kenneth Dvärsätt 0640-183 47 070-653 58 68 Krokoms MK
Andersson Klas Rossön 0624-205 58 070-662 78 83 Rossöns SK
Andersson Örjan Storåbränna 0645-220 53 070-324 12 21 Storåns SK
Anfelt Johan Valbo 070-311 36 18 Gästrike räddningstjänst
Averfors/Modd Rose-Marie Rengsjö 0278-63 68 20 073-688 58 22 Rengsjö SK
Bakken Jan-Ivar Vemdalen 070-767 59 42 Vemdalens SK
Bergström Sören Norsjö 0918-332 03 070-649 67 81 Norsjö MS
Blomdahl Persson Cristina Funäsdalen 0684-167 81 070-667 56 06
Carlsson Ewy Vemdalen 0684-30346 Vemdalen
Claesson Per-Olov Alby 0690-401 28 070-575 87 55 Alby SSK
Dahlgren Ulrik Storuman ABF Mitt i Lappland
Edberg Per Vemhån 0684-40222 070-520 46 69 Vemdalen
Edlund Tommy Vilhelmina 072-516 52 38 ABF Mitt i Lappland
Edvards Madeleine Vemdalens SK
Egardt Peter Älvdalen Älvdalens Utbildningscentrum
Eliasson Bror Brunflo 070-397 94 70 Locknebygdens SK
Eriksson Annica Hede 070-587 18 13 Hede SK
Eriksson Bo Oviken 0643-500 54 070-205 54 86 Ovikens SSK
Eriksson Dennis Sälen 076-045 80 25 Sälenfjällens Skoterutbildning
Eriksson Jan-Ola Rätan 0682- 201 67 070- 220 18 75 Rätans SSK
Eriksson Thomas Sälen 0280-845 37 070-336 92 09 Sälenfjällens Skoterutbildning
Forsgren Helen Hede 070-390 87 55 Hedevikens SK
Friberg Nils-Olof Vemdalen  0684-304 56 Vemdalens SK
Frånberg Mats Kramfors 0612-310 20 070-557 73 98 Gudmundrå
Gawek Arnabo Kate Tulleråsen 070-333 12 83  Offerdals MK
Granberg Mårten Storuman 070-208 76 61 ABF Mitt i Lappland
Grubb Robert Hede 070-302 58 81 Hede SK
Gulin Jens Åsele 076-779 03 10 ABF Mitt i Lappland
Hedin Gunnar Sveg 0680-241 00 070-206 19 36 HAK
Hedman Erika Blattnicksele 070-532 02 44 ABF Mitt i Lappland
Hoffman Anders Strömsund 0670-100 07 070-308 61 63 Körskoter (korskoter.se)
Jansson Jens Sundsvall 070-699 08 19 Matfors SK
Johnsson Torbjörn Hudiksvall 070-247 00 83 Gästrike räddningstjänst
Jonasson Lindström Tos Göran L Kramfors Gudmundrå SK
Jonasson Henrik Strömsund Strömsunds SSK
Jonsson Gunnar Pilgrimstad 070-597 68 88 Frihetsbolaget skoter AB
Jonsson Ivar Storåbränna 0645-220 44 Storåns SK
Jonsson Roger Ånnsjöns SK
Jonsson Stefan Oviken Ovikens SSK
Karlsson Kent Hackås 070-358 77 36 ArrEvent
Lagercrantz Knut Kramfors 0612- 140 90 070-3586331 Gudmundrå SK
Larsson Eva Ö. Lomträsk 0926-510 35 Överkalix SK
Lindh Glenn Fränsta 0691-302 97 070-347 79 82 Fränsta
Lindström Urban Åsele 070-608 97 95 ABF Mitt i Lappland
Lövhaga Tomas Bollnäs 0278-166 83 070-294 64 90 Varpens SK
Magnusson Gunnar Matfors 060-209 89 070-191 10 52 Matfors
Malmqvist Stig Frösön 0942-420 05 Förarutbildning i Östersund
Markström Kjell Patrik Kovlands SK
Moberg Peter Funäsdalen Funäsdalen
Modd Olle Rengsjö 0278-63 68 20 076-140 54 35 Rengsjö SK
Nilsson Gunnar Järpen 0647-107 78 070-233 33 39 Järpen/Undersåker
Nilsson Gunnar Järpen 070-233 33 39 Gäddede/Frostviken
Nilsson Böös Urban Kovlands SK
Norberg Pernilla Åsele ABF Mitt i Lappland
Norman Joakim Gävle 026-17 50 98 Gästrike räddningstjänst
Olsson Rasmus Åre 0640-412 06 070-287 43 57 Sällsjö
Olsson Malla Hede 0684-108 87 Hede SK
Palmgren Per Älvkarleby 070-131 46 48 Gästrike räddningstjänst
Persson Sixten Östersund 0647-201 73 070-677 02 76 Åredalens SSK
Persson Tommy Dorotea ABF Mitt i Lappland
Johansson  Kjell  Oviken  Ovikens ssk
Pettersson Peter Njurunda 060- 61 31 02 073- 049 47 67 Njurunda SSK
Pålsson Tomas Föllinge 0645-101 33 070-322 77 02 Stråflons
Sahlin Tommy Brunflo 070-646 44 37 Åredalens SSK/Brunflo SK
Simonsson Torbjörn Berge Offerdals MK
Simonsson Kjell Örjan Västerstavre Offerdals MK
Snäckvik P-O Tärnaby 0954-108 22 Tärna SSK/ABF Mitt i Lappland
Starkman Torbjörn Hammarstrand 0696-210 77 070-531 25 00 Ragunda SSK
Stjernen Lisa Aspåsnäset 070-382 03 15 Krokoms MK
Sturesson Daniel Tänndalen Tänndalen Hamrafjället
Sundeqvist Elisabeth Backe 0624-10725 Fjällsjö SSK
Svensson Martin Hede 070-316 84 45 Hede SK
Söderberg Sven-Ola Boliden 070-311 49 32 Utbildarna i Norr KB
Sörvåg Fredrik Bullmark 070-634 49 06 Kunskapslagret AB/Bullmarks SK
Wallin Tony Åre 0647-525 25 070-551 59 25 Camp Åre
Westerlund Roger Norsjö 0918-202 08 Norsjö MS
Vestermark Frida Ljungdalen
Widmark Magnus Matfors 060-215 05 070-683 82 52 Matfors
Wikström Bengt Matfors 060-212 33 070-656 96 30 Matfors
Wikström Ida Matfors Matfors SK
Wikström Stefan Matfors 060-244 50 070-265 67 80 Matfors SK
Wikström Susanne Pajala 0978-321 11 073-801 35 77
Wärdell Thomas Ås 070-603 00 21 Riding Experience
Åström Per-Henning Överkalix 0926-510 35 070-584 79 98 Överkalix
Öhrbom Sture Pilgrimstad 0693-310 44 070-367 47 16 Sundsjö SSK
Östblom Tommy Linsell/Ransjö 070-684 07 00  Ransjögården